İl olmaya aday ilçelerin listesi 2023

İl olmaya aday ilçelerin listesi 2023
A+
A-

İl olmaya en yakın ilçelerin listesi belli oldu 2023! Hangi ilçeler il olabilir? İşte Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’nın belirlediği il olmaya en yakın 67 ilçe.

İl Olmaya En Yakın 67 İlçe Belirlendi

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından yapılan bir araştırmada, Türkiye genelinde il olmaya en yakın 67 ilçe belirlendi. Bu ilçeler, il statüsüne kavuşma umuduyla beklemekte. Özellikle nüfusu 100 binin üzerinde ve kent merkezinden en az 30 kilometre uzakta olan ilçelerin il olma potansiyeli yüksek olarak değerlendirildi.

Türkiye’nin Coğrafi Yapısı Değişebilir

Bu durum, Türkiye’nin coğrafi yapısını değiştirebilir. Örneğin, Hatay’da 5, Şanlıurfa, İzmir ve Manisa’da 4, ve diğer illerde 3 ilçe, il olma potansiyeli yüksek ilçeler arasında yer alıyor.

İl Olmaya En Yakın İlçeler ve Öne Çıkanlar

Siverek, Viranşehir, Alanya, Manavgat, Torbalı, Silivri ve Çorlu gibi ilçelerin il olma potansiyeli yüksek olduğu ve bu ilçelerin öne çıktığı belirtildi.

Lüleburgaz, Çerkezköy, Silivri, Çorlu, Büyükçekmece, Tuzla, Kapaklı, Gebze, Çayırova, Darıca, Ereğli, Bandırma, Mustafakemalpaşa, İnegöl, Tavşanlı, Edremit, Bergama, Soma, Aliağa, Akhisar, Salihli, Torbalı, Ödemiş, Nazilli, Alaşehir, Söke, Kuşadası, Milas, Bodrum, Fethiye, Serik, Manavgat, Alanya, Polatlı, Ereğli, Erdemli, Silifke, Kozan, Kadirli, Ceyhan, Dörtyol, İskenderun, Kırıkhan, Arsuz, Reyhanlı, Elbistan, Kahta, Siverek, Viranşehir, Suruç, Ergani, Akçakale, Nizip, Bismil, Midyat, Nusaybin, Cizre, Silopi, Yüksekova, Erciş, Patnos, Doğubayazıt, Fatsa, Ünye, Erbaa, Bafra, Çarşamba.

İdari Sınırlar ve Nüfus Göz Önünde

İlçelerin idari sınırlarının, nüfusunun ve merkeze olan mesafesinin karar vericiler tarafından değerlendirildiği ve bu kriterlerin ülke ekonomisi ve halkın hizmetlere erişimi açısından verimlilik sağlayabileceği vurgulandı.

Kriterler Nelerdir?

İl olmaya aday ilçelerin belirlenmesinde nüfus yoğunluğu büyük bir rol oynuyor. Özellikle 100 binin üzerinde nüfusa sahip ilçeler, bu kapsamda değerlendiriliyor. Ayrıca, ilçenin kent merkezine olan uzaklığı da önemli. En az 30 kilometre uzakta olan ilçeler, il olma potansiyeli yüksek olarak kabul ediliyor.

Türkiye’nin Coğrafi Yapısında Değişiklikler

Bu ilçelerin il olması durumunda, Türkiye’nin idari ve coğrafi yapısında önemli değişiklikler yaşanabilir. Örneğin, Hatay’da 5, Şanlıurfa, İzmir ve Manisa’da 4, ve diğer illerde 3 ilçe, il olma potansiyeli yüksek ilçeler arasında.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.