İsrail’den İran’a hava saldırısı

İsrail’den İran’a hava saldırısı
A+
A-

İsrail ordusu cuma günü erken saatlerde İran’a hava saldırısı düzenleyerek, Tahran’ın beş gün önce İsrail’e yönelik saldırısına ilk askeri yanıtını vermiş oldu.

İranlı yetkililere göre de İran’ın orta kesimindeki İsfahan kenti yakınlarındaki bir askeri hava üssüne insansız hava araçlarıyla saldırı oldu.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA), İran’ın nükleer tesislerinde herhangi bir hasar olmadığını açıkladı.

UAEA’nın açıklamasında “Herkesi son derece itidalli olmaya çağırıyoruz ve nükleer tesislerin askeri çatışmalarda asla hedef olmaması gerektiğini yineliyoruz. UAEA durumu çok yakından takip etmektedir.

Reuters’a konuşan İranlı bir yetkili, Tahran’ın İsrail’e misillemede bulunma gibi bir planının olmadığını söyledi.

İran’ın üst düzey yetkilileri, Dışişleri Bakanı Abdullahiyan da dahil, İsrail’in herhangi bir saldırısına misliyle cevap vereceklerini ve komşu ülkelerin hava sahasının kullanılması halinde bu ülkelerdeki askeri üstleri de hedef alacakları uyarısında bulunmuştu.

İran medyası, Isfahan’daki saldırının ‘küçük çaplı’ olduğu yönünde yayınlar yaparak ‘gerilimi düşürücü’ yönde yayınlar yapıyor.

Şu ana kadarki açıklamalar ve veriler, İran’a yönelik dışarıdan bir füze saldırısı olmadığını gösteriyor. Iranlı yetkililer, Isfahan’da sadece “mini İHA’lar” düşürdüklerini açıklamıştı.

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, ülkesinin İran’a düzenlediği iddia edilen saldırıyı “yetersiz bulduğu” için rahatsızlığını ifade ederken, iktidar partisi Likud milletvekili Tally Gotliv, saldırıyı ima ederek, bundan memnuniyetini dile getirdi.

Aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail’in düzenlediği öne sürülen saldırının yetersizliğine işaret ederek, bunu “zayıf” şeklinde nitelendirdi.

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun partisi Likud’dan milletvekili Tally Gotliv de söz saldırıyı ima ederek sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

İsrail Meclisinde Güvenlik ve Dışişleri Komitesi üyesi olan milletvekili Gotliv, “Günaydın sevgili İsrail halkı, gururla başınızı dik tutacağınız bir sabah. İsrail güçlü bir devlettir, caydırıcılığın yeniden tesis edilmesini umuyorum.” ifadesini kullandı.

İsrail’de yayın yapan Kanal 12’nin haberinde, Dışişleri Bakanlığının, büyükelçiliklerden İsrail’in İran’a saldırı düzenlediği yönündeki iddialar hakkında açıklama yapılmamasını talep ettiği belirtildi.

Fransa Dışişleri Bakan Yardımcısı Jean-Noel Barrot, “Fransa’nın pozisyonu, tüm aktörlere gerilimi azaltma ve itidal çağrısında bulunmaktan yanadır” dedi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun nükleer güvenlikten sorumlu komutanı Ahmad Haghtalab, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tahran’ın İsrail’in tehditleri karşısında “nükleer doktrinini” gözden geçirebileceği uyarısında bulunmuştu.

İran’daki yarı resmi Tasnim haber ajansının aktardığına göre Ahmad Haghtalab, “Nükleer doktrin ve politikalarımızın yanı sıra daha önce aktarılan konuların gözden geçirilmesi tamamen imkan dahilinde.” dedi.

İran’ın orta kesimlerindeki Isfahan’da nükleer tesisleri bulunuyor. Bu tesislerin yakınlarında yaşanan küçük çaplı patlamalar, “İsrail, doğrudan tesisleri vurmak yerine bir uyarı vermek istemiş olabilir” yorumlarına da yol açtı.

İsrail savaş kabinesi, İran’a “topyekun bir savaşa yol açmayacak bir cevap vereceği” uyarısında bulunmuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.