Tff’ye Kayyum Ataması İçin Bugün Yarın Büyük Gün

Tff’ye Kayyum Ataması İçin Bugün Yarın Büyük Gün
A+
A-

FIFA Etik Komitesi‘ne bağlı Sorgulama Kurulu üyeleri Türkiye’ye geldi. Bir dizi görüşmelerde bulundu. Görüşmelerine bugün de devam edecekler. Sonrasında Cenevre’ye dönecekler. Rapor hazırlayacaklar.

Bu rapora göre TFF’ye kayyum atanması gündeme gelebileceği bile iddia edildi. Bu şu an için uzak bir ihtimal olarak ortaya çıksa da FIFA bu konuda oldukça ciddi.

FIFA’YA YETKİ VEREN MADDE

FIFA’nın yerel federasyonlara (TFF) müdahale yetkisi Tüzük gereği Madde 8’de şu şekilde açıklanıyor:

* Tüm organlar ve yetkililer, faaliyetlerinde FIFA’nın Tüzük, yönetmelik, kararları ve Etik Kurallarına uymak zorundadır. 

* Üye ülke federasyonlarının yürütme organları, istisnai durumlarda, ilgili konfederasyona (UEFA) danışılarak konsey (FIFA’ya bağlu kurul) tarafından görevden alınabilir.

* Yerine belirli bir süre için normalleşme komitesi atanabilir.

* Futbol oyununa dahil olan her kişi ve kuruluş, FIFA’nın Tüzük ve düzenlemelerinin yanı sıra fair-play ilkelerine uymakla yükümlüdür.

Örnekler ise şunlar;

FIFA’nın 211 üyesinden önemli sayıda federasyon; Kuveyt, Gine, Guatemala, Yunanistan, Arjantin, Tayland, Mali, Benin,  Madagaskar, Mısır, Trinidad ve Tobago dahil olmak üzere yakın zamanda normalleşme komitesi müdahalesine maruz kaldı.
 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.