Çelikten 4 Kat Güçlü ve 5 Kat Hafif Malzeme Ürettiler

27
A+
A-

Yeni raporlara göre, yeni bir malzeme otomobil üreticileri için devrim niteliğindeki potansiyeli açığa çıkarabilir ve hatta yeni nesil vücut zırhlarının yaratılmasını sağlayabilir. Bu malzemenin çelikten dört kat daha güçlü ve beş kata kadar daha hafif olduğu söyleniyor. Bu oldukça büyük bir iddia ve yakın gelecekte pek çok kurum ve şirket tarafından takip edileceğine eminiz.

Yeni malzeme, UConn, Columbia Üniversitesi ve Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan araştırmacılar ve malzeme bilimcileri tarafından oluşturuldu. Malzeme, bu yılın Temmuz ayında Cell Reports Physical Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada ayrıntılı olarak anlatıldı.

Araştırmacılar, yeni malzemenin çelikten dört kat daha güçlü olduğunu, bunun da onu araç, bina ve diğer pek çok şeyin yapımında en yaygın kullanılan malzemelerden daha sağlam hale getirdiğini söylüyor. Araştırmacılar, bu malzemeyi, cama benzer bir malzeme olan karmaşık nanoyapılı silikanın oluşumunu mümkün kılan bir DNA iskelesi kullanarak oluşturdular.

Camın çelikten daha güçlü olması imkansız gibi görünebilir, ancak cam genellikle yapısındaki kusurlardan dolayı kırılgandır. Bu yeni DNA iskelesi, bu kusurların çoğunu ortadan kaldırarak, cama benzer olsa da, genel dayanıklılık söz konusu olduğunda çeliğe daha yakın olan daha güçlü bir malzemenin oluşturulmasına imkan tanıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.