İran’ın Yüzölçümü, Nüfusu ve Dili Nedir ?

İran’ın Yüzölçümü, Nüfusu ve Dili Nedir ?
A+
A-

Güneybatı Asya’da bulunan İran dünya üzerinde siyasi anlamda önemli ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınırı komşusu olan İran aynı zamanda Basra Körfezi, Umman Körfezi, ve Hazar Denizi ile çevrilidir. İran Anayasası’na göre ülkenin resmi dini İslam ve mezhebi ise İsnâaşeriyye Şiiliği olarak bilinmektedir. Başkenti Tahran olan İran’ın tarihi geçmişi ise milattan önce 4000’lere kadar dayanmaktadır. Aynı zamada coğrafi olarak dünyada bilinen en eski uygarlıklarada ev sahipliği yapmıştır. Birçok kişi İran’ın yüzölçümünü ve nüfusunu internet üzerinden araştırıyor. Peki, İran’ın yüzölçümü kaçtır? İran’ın dili nedir? İran’ın nüfusu kaçtır? Tüm bu soruların cevaplarını haberimizde sizler için derledik.

Avrasya’daki konumu itibariyle tarih boyunca jeostratejik bir konuma sahip olan İran aynı zamanda bölgesel bir güç olarak da bilinmektedir. Birleşmiş Milletler gibi çeşitli global örgütlere üye olan İran ‘ın yönetim yapısı ise 1979’da kabul edilen anayasayla beraber karmaşık birkaç siyasal sisteme göre yönetilmektedir. İran devletinin en yüksek makamında şu an dini bir lider olan Ayetullah Ali Hamaney oturmaktadır.  Ayetullah Ali Hamaney İran’ın dini ve siyasi yüce lideri olarak bilinmektedir. Oldukça fazla petrol ve doğalgaz yataklarına sahip olan İran bu özelliğinden dolayı dünyada da ekonomi ve enerji güvenliği açısından önemli bir konuma sahiptir. Birçok kişi İran’a dair bazı bilgileri merak ediyor. İran’ın yüzölçümüne, diline ve nüfusuna dair tüm detaylara haberimizin içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Türkiyen’nin kara sınırı komşusu olan İran’ın nüfusu merak edilen konular arasında yer alıyor. İran’ın nüfusu 2019 tahmini verilerine göre 83.183.741 kişi olarak bilinmektedir. Ayrıca ülkenin hem başkenti hem de en büyük şehri olma özelliği gösteren Tahran’ın nüfusu ise 18.587.453 kili olarak sayılmıştır.

İran hakkında merak edilen bir diğer konu ise yüzölçümü oluyor. Toplamda 7 kara sınır komşusu bulunan ve yer altı kaynakları bakımından zengin sayılan İran’ın yüzölçümü 1.648.195 kilometrekare olarak bilinmektedir. Ayrıca ülkenin su alanların kapladığı alan ise yüzde 0,7 olarak biliniyor. Bununla birlikte yine ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biri olan İran’ın başkenti Tahran’ın yüzölçümü ise 730 kilometrekare olarak ölçülmüştür.

İran’ın resmi dili Farsça olarak bilinmektedir. Fakat ülkede yaşayan birçok göçmen ile beraber İran’da başka diller de konuşulmaktadır. Bu diller çoğunlukla Azerice, Beluçça, Kürtçe, Arapça ve Türkmence olarak sayılabilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.