Yumurta Verimi En Yüksek Tavuk Cinsleri

Yumurta Verimi En Yüksek Tavuk Cinsleri
A+
A-

Tavuklar aracılığıyla hayatımıza giren ve insan için gerekli olan tüm protein bileşenlerini barındıran yumurtanın ne kadar sağlıklı olduğunu söylemeye gerek yok.Peki tavuk yetiştirmek istesek en çok yumurta veren tavuk cinsleri hangileri biliyor muyuz?


En besleyici hayvansal gıdalardan biri olan yumurtanın yıllık verim sayısı beslenilen tavuğun cinsine ve beslenme kalitesine göre de değişiyor. Sizin için en çok yumurta veren tavuk cinslerini listeledik. Bu listede tavukların yıllık yapmış oldukları yumurta sayılarından ve yumurta renklerine kadar birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Yumurta tavukları yılda 320 yumurtaya kadar yumurtlayabilir ve buna göre en çok yumurta veren tavuk cinslerinin başında Australorp, Ligorin, Lohman Brown, Atak-S tavukları geliyor.

En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri Şu Şekilde Sıralanıyor:

 1.   Australorp
 2.   Ligorin Tavuk
 3.   Lohman Brown
 4.   Ataks Tavuk
 5.   Nick Brown
 6.   Sussex Tavukları Ameraucana (Mavi yumurtlayan tavuk)
 7.   Rhode Island Red
 8.   Ameraucana (Mavi yumurtlayan tavuk)
 9.   Amrock

Australorp Tavukları (En İyi Yumurta Tavuğu – Yılda 350 Yumurta)

Yumurta tavuğu olarak ilk akla gelen tavuk cinslerinden olan Australorp bir yılda ortalama 350 yumurta verebilirler. Avustralorp tavuklarının ortalama yumurtlama süresi olarak 20 hafta olarak bilinmektedir. Anavatanı Avustralya olan tavuk cinsinin ortalama ağırlığı 2.25 kg – 3.10 kg arasıdır. Australorp tavuklarının yumurtalarının renkleri kahverengidir. Organik yumurta yetiştiriciliğinde tercih edilen bir cinstir. Uzun yıllar yüksek verimle yumurta verebilen tavuktur. 21 saat içerisinde yumurta yapabilir. Uysal ve sakin bir yapıya sahip olan Australorp’un siyah, beyaz ve mavi renkten cinsleri bulunmaktadır. Bu tavuk cinsleri 5 yıl gibi uzun bir süre yumurta vermeye devam etmektedirler. İyi bakılırsa bu süre 7 yıla kadar bile çıkabilir.

Ligorin (Leghorn) Tavukları (Yılda 300-320 Yumurta)

Anavatanı İtalya olan bu tavuk türü dünya üzerinde en önemli ve en yaygın tavuk türlerinden biridir. Ortalama yıllık 300 adet yumurta verebilen bu tavuğun, zaman zaman verdiği yumurta sayısı 340 kadar çıktığı görülmüştür. Her bir yumurtasının ağırlığı ortalama olarak 50 gram gelmektedir. Kendisinin ortalama ağırlığı ise 1.5 kg ile 2.5 kg arasındadır. Çiftlik ortamında bakılan tavuklar 20. haftada doğal ortamlarda bakılan tavuklar ise 16. haftasında yumurtlamaya başlarlar. Günümüzde yumurta verimi en yüksek tavuk olarak bilinir. Ligorin tavukları az yem ile beslenip, yumurta verimi yüksek olan kümes hayvanıdır. Ligorin tavukları iyi bakım ile 4 yaşına kadar en üst seviyede yumurta vermeye devam ederler. Ülkemizde de Ligorin tavuğu yetiştiriciliği oldukça fazladır. Ligorin tavuklarının yumurtası beyaz renktedir. Tavuk hastalıkları ve çeşitli parazitlere karşı doğal bir dayanıklılığa sahiptirler. Ayrıca et üretimi için pek uygun değildir. 

Lohman Brown (Yılda 280-320 yumurta)

Anavatanı Almanya olan Lohman Brown yumurta verimi yüksek olan bir tavuktur. Yumurtlama dönemlerine ortalama 6 ile 7 ay arasında erişirler. Yaklaşık olarak 18. haftada yumurtlamaya başlarlar. LYıllık 280-320 arasında değişkenlik göstermektedir. Kahverengi yumurta elde etme amaçla da tercih edilen bir hayvandır. Ayrıca Lohman Brown, farklı türdeki tavukların çiftleşmesi sonucu meydana gelebilen bir türdür. Ortalama ağırlığı 1.8 kg – 2 kg arasındadır. Yumurta ağırlığı ise 65-70 gram arasındadır. Ülkemizde bir çok tavuk çiftliği Lohman Brown cinsi yetiştirmektedir. Hem yumurta hemde et tavuğu olarak yetiştirilmektedir. Yumurtadan kesilen Lohman Brown tavukları et satışında da oldukça rağbet gören tavuklar arasındadır. Gezen tavuk olarak satışı yapılabilmektedir. Bol yumurta yapması, az yem tüketmesi nedeniyle ülkemizde de Lohman Brown tavukları en çok tercih edilen tavuklardandır. 

Atak-S Tavuk Cinsi (%100 Yerli – Yılda 300 yumurta)

Anavatanı Türkiye olan Atak-S tavuk cinsi lk yerli tavuk ırkıdır. Ortalama ömürleri 3 ile 3.5 yıldır. Yaşamı boyunca da 3 yıla kadar yumurta verebilmektedir. Doğaya karşı dirençlidir. Ortalama ağırlığı 1.7 kg – 2.2 kg arasındadır. Yıllık yumurta verimi ortalama 300 adettir. Ortalama 4.5 ay ile 5 arasında yumurtlamaya başlarlar. Yumurta ağırlıkları 65 grama kadar çıkabilmektedir. Yaşam süreleri diğer tavuk türlerine oranla biraz daha kısadır. Ülkemizde de organik yumurta üretiminde kullanılmaktadır. Bu tavuğun yumurta rengi krem, açık kahve ve pembemsidir.

Nick Brown Tavukları (Yılda 270-320 Yumurta)

Yumurta yapan tavuk cinsi Nick Brown tavukları yumurtlamaya doğal ortamlarda 16. haftada başlar. Ancak çiftlikte yetiştirilirse ortalama yumurtlamaya başlaması süresi 20. haftadadır. Ortalama ağırlıkları 3 ile 3.5 kg civarıdır. Yıllık ortalama yumurta sayısı 270-320 arasındadır. Yumurta rengi ise kahverengidir. Nick Brown tavuklarının rengi de kahverengidir. Genellikle salma tavuk çiftliklerinde tercih edilir. Ülkemizde de Nick Brown tavukları hem et hem yumurta üretimi için yetiştirilmektedir. Beslenme masrafları oldukça düşük olmasına rağmen yumurta kalitesi oldukça iyidir. Lohman Brown tavuk cinsi ile dış görünüş olarak çok benzerdirler. Yem tüketimi diğer kırmızı tavuk cinslerine göre oldukça düşüktür.

Sussex Tavukları (Yılda 280 Yumurta)

Tavuk yetiştiriciliğinde en çok tercih edilen tavuk cisnlerinden birisi de Sussex tavuklarıdır. Hem yumurta tavuğu cinsleri hem de etlik tavuklar arasında yer alan bir tavuk cinsidir. Sussex tavuklarının yıllık yumurta sayısı 250- 280’e kadar çıktığı görülmüştür. Bu tavuklar 11 aylık iken yumurtlamaya başlarlar. Sussex tavuklarının yumurta rengi kahverengidir. Kış şartlarına dayanıklıdırlar. 6 aylık olduğunda eti için kesilebilir büyüklüğe gelirler. 

Rhode Island Red Tavukları (Yılda 260 Yumurta)

Anavatanı Amerika’nın Rhode Island eyaletidir.  Adını da buradan almıştır. Dayanıklı bir tür olmasıyla beraber yumurtasının değeri oldukça yüksektedir. Yumurtalarının rengi kahverengidir. Kırmızı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi bulunur. Yıllık ortalama 200-260 yumurta yaparlar. Her bir yumurtasının ortalama ağırlığı 65-70 gram arasındadır. Yumurta verimi yüksek olduğundan dolayı ülkemizde de tercih edilir. Ayrıca etli bir tavuk olduğundan dolayı da çiftliklerde tercih edilmektedir. Ortalama ağırlığı 3,5 kilogram civarındadır. Yumurta verimini kaybeden tavuklardan et verimi de sağlanır. Koyu kırmızı renkleri de vardır. 

Araucana (Mavi Yumurtlayan Tavuk – Yılda 250 yumurta)

Araucana tavuğunun kökeni 1600’lü yıllarda Şili’ye dayanır. Araucana tavukları çeşitli renklerde olabilirler ve oldukça da hareketli tavuklardır. Yetişkin olan tavukların ağırlıkları ortalama 2,5 kg, horozların ağırlıkları ise 3 kg’dır. Araucanas yeşil yumurtacı yıllık 250 yumurta vermektedir. Bakım şartlarına ve ırkın özelliklerine göre bu rakamlarda değişkenlik olabilmektedir. Her bir yumurtasının ortalama ağırlığı 60 gramdır. Ameraucana tavuğunun yumurtasında bulunan protein miktarı diğer yumurtalara göre daha yüksektir. Bu tavuklar 6. ayında yumurtlamaya başlarlar. Her bir tavuğun ortalama ömrü ise 7 yıdır.

Amrock (Çilli) Tavuk Irkı (Yılda 250 yumurta)

Amerika kökenli olan bu tavuk türü Plymouth Rock ırkının melez üretimidir. Hem etinden hem de yumurtasından verim sağlanan bir türdür. Çilli tavuk olarak da bilinir. Sakin bir cins olmasına karşın orta hızla gelişim gösterir. Ülkemizde sıklıkla tercih edilen bu türün yumurtası ise kahverengi renklidir. Yıllık 250 yumurta üretimine sahiptir. 7-12 yıl ömürleri olan Amrock cinsi tavuğun ortalama ağırlığı 3 -3.5 kilogram civarındadır. Yumurta ağırlıkları ise 65 gram olabilmektedir. Zor şartlara karşı dayanıklıdır. Türkiye’de yetiştirilmeye oldukça elverişli bir yapısı vardır. Kısa boylu bir tavuk ırkıdır ve siyah beyaz ya da tamamen siyah ya da beyaz renge sahiptir. Hem et hemde yumurta tavuğu olarak yetiştirilir. Hastalık ve parazitlere karşı oldukça dirençli bir yapıya sahiptir. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.